Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... rog indrumare pentru verificarea unei asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

rog indrumare pentru verificarea unei asociatii de proprietari

Buna ziua,
Am primit o solicitare pentru a verifica corectitudinea din actele unei asociatii de proprietari. Probleme este ca nu am mai activat in acest domeniu si nu cunosc miscarea documentelor primare si justificative in asociatie. Ca sa ajungi la situatia activului si pasivului trebuie sa verifici baza. As aprecia orice ajutor. Mentionez ca am cunostinte de contabilitate financiara si mai stiu ca la asociatii evidenta se tine in partida simpla. Pot refuza acst angajament dar a devenit o provocare pentru mine sa aflu mai multe despre acest aspect.
Ca la orice contabilitate se porneste de la o situatie existenta la inceputul fiecarei luni. OK
Pe 01.01.N furnizorul de servicii de termoficare emite o factura in suma de X ron. Aceasta factura se inregistreaza intr-un registru probabil... Pana aici mi-am format o parere. Mai departe este ceata.
Opinia mea este sa refuzati aceasta oferta, nu ca ar fi cine stie ce mare scofala, dar sunt unele probleme de care ar trebui sa tineti cont:
1. Apreciez ca ati fost sincera si ati spus ca nu aveti experienta necesara in activitatea as. proprietari - chiar daca se foloseste contabilitatea in partida simpla;
2. Trebuie sa va puneti la punct 100% cu legislatia specifica as. proprietari, precum si cu alte 1000 de acte normative privind relatiile as. prop. vs furnizori, finante, primarie, cons. local, etc., etc.;
3. Pentru a nu va descuraja, va propun sa incepeti mai usurel, adica sa va implicati in activitatea de cenzorat in asociatia de care apartineti, in aceasta situatie nu va trebuie neaparat sudii si calificari superioare, dar daca doriti sa faceti acest lucru in alta parte, atunci da, va trebuiesc toate acestea si in plus acreditare CECAR;
4. Bun, sa zicem ca faceti dvs. o verificare a corctitudinii din actele unei as. prop. si gasiti acolo niste nereguli. Ce poate face as. prop. cu rezultatele? Nimic, inafara de o simpla informare. Merita acest lucru? Depinde!
Succes!
Adam Grecu, utilizator
teodora2 a scris:

Probleme este ca nu am mai activat in acest domeniu si nu cunosc miscarea documentelor primare si justificative in asociatie.

In raport de realitatea declarata,nu se impune sa va implicati,avand in vedere ca reglementarile contabile ale persoanelor juridice non profit nu este la indemana tuturor si necesita o experienta dobandita numai in urma unei practici responsqbile si in conformitate cu ultimile modificari la legislatia in domeniu
Ar trebui sa parcurgeti cu multa atentie legislatia in domeniu,printre care si ordinul nr 1969/2007
[ link extern ]
Ce nu as da si eu sa gasesc un basic checklist cu ceva tips and tricks pentru verificarea contabilitatii asociatiei la care sunt cenzor :)
In toate trebuie sa existe un prim pas. Omul nu le poate sti pe toate. Asa si eu: expert-contabil cu ceva experienta in contabilitatea societatilor comerciale cu amanuntul si prestari servicii. Printre clientii mei se numara si un ONG. Nu pot sa uit cat m-am zbatut atunci cand a trebuit sa intocmesc primul bilant al acestui ONG. Nimeni nu stia sa-mi arate. M-am informat, am studiat inregistrarile contabile din anii anteriori, am citit legislatia si am reusit. Ba mai mult, am adaptat si programul de contabiliate pe tiparul acestui bilant. Acum pot spune ca nu este greu dar acum trei ani... Asa este si acum. M-am inscris pentru GEJ. Daca voi primi sa fac o expertiza judiciara la o as. de proprietari ce voi face? Am inteles ca sunt foarte frecvente astfel de solicitari. Nu pot sa dau inapoi dar nici sa ma fac de ras. Trebuie sa invat si am sa reusesc intr-un fel sau altul. Sunt de acord "in urma unei practici responsabile si in conformitate cu ultimele modificari la legislatia in domeniu".
Deci, ma poate indruma cineva?
Deocamdata cititi aici:
www.avocatnet.ro/content/for...